ARTIFAKE: ART INVADES FAKES

Międzynarodowy projekt realizowany w Polsce, Ukrainie i Armenii dotyczący szerzącej się dezinformacji i propagandy.

ARTIFAKE (Art Invades Fakes) to transregionalny projekt realizowany w Polsce, Ukrainie i Armenii, którego celem jest promowanie świadomego odbioru przekazów medialnych i krytycznego podejścia do dezinformacji i fake newsów badając propagandę poprzez sztukę w przestrzeni publicznej.

Post-prawda, fake news, dezinformacja i manipulacja medialna to tylko niektóre z określeń używanych do opisania tego, co w gruncie rzeczy jest propagandą – wprowadzającymi w błąd informacjami wykorzystywanymi do celów politycznych i kształtowania określonego światopoglądu. Dzięki cyfrowym technologiom propaganda i dezinformacja nabrały globalnego charakteru, lecz ich wpływ jest najbardziej zgubny we wrażliwych kontekstach i regionach – krajach objętych konfliktem lub z niego wychodzących.

Ukraina i Armenia, jako państwa w momencie przejściowym, zmierzają podobną drogą oraz poddane są bezpośredniemu ostrzałowi rosyjskiej propagandy skierowanej w postsowiecką mentalność i wspólną, rosyjskojęzyczną przestrzeń medialną. Polska dzieli z nimi historię tzw. bloku wschodniego i obawy związane nie tylko z ekspansją rosyjskich wpływów w regionie, ale także z nasilaniem autorytarnych tendencji. Bazując na tak nakreślonych wspólnych kontekstach, zwracamy się ku funkcjonującej w przestrzeni publicznej sztuce współczesnej jako istotnemu polu namysłu nad mechanizmami i zjawiskiem propagandy.

Prace ukazują zjawisko fałszywych informacji w szerszym społecznym i historycznym kontekście. Szczególnie istotna jest ich dostępność – wszystkie realizacje zostały zaplanowane w charakterystycznych punktach na mapie Wrocławia, eksponując sztukę współczesną i jej przekazy poza murami galerii.

15.08-15.10.2021

ART INVADES PROPAGANDA realizacje artystyczne w Polsce:

WROCŁAW

Liliana Zeic (Piskorska), Lato nadeszło dzisiaj całkowicie | 04.10-10.10

Paweł Kulczyński, 2+2 = 5 | 01.09-15.10

Alicja Patanowska i Marcin Sawińśki, FAKE NEWS. ARCHIWUM | 15.10-15.11

***

www.artifake.org 

www.arttransparent.org

12 października w galerii Mieszkanie Gepperta odbyło się spotkanie z udziałem artystów i kuratorów. W ramach wydarzeń towarzyszących odbędzie się także gra edukacyjna oraz warsztaty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt ARTIFAKE realizowany jest przez Internews-Ukraina w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Reporterów Audiowizualnych (Armenia) i Fundacją Art Transparent (Polska) przy wsparciu finansowym Programu Kreatywna Europa, International Renaissance Foundation, Konrad-Adenauer-Stiftung, Ukrainian Cultural Foundation, Ambasady Królestwa Niderlandów oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP.

Paweł Kulczyński, 2+2=5 
01.09-15.10.2021 | Wyspa Tamka, Wrocław

Co poczulibyśmy słysząc absurdalną i celowo nieprawdziwą wiadomość rozpowszechnianą poprzez miejski system informacji dźwiękowej? Dyskomfort? Niepokój? A może poczucie satysfakcji, że niełatwo tobą manipulować? Instalacja ma na celu podważenie zaufania, którym ślepo obdarzamy wiadomości, które słyszymy, widzimy i czytamy.


fot. Alicja Kielan

więcej: tutaj
wydarzenie: tutaj

***

Liliana Zeic, Lato nadeszło dzisiaj całkowicie
4-10.10.2021 | Iglica, Hala Stulecia, Wrocław

Przemiana Iglicy w osobliwe drzewko majowe staje się trzonem cyklu rytuałów poświęconych kobietom i osobom niebinarnym, które były lub są dotknięte przez fake news, celową dezinformację i propagandę. Iglica pełniąc rolę axis mundi – czyli osi świata łączącej płaszczyznę ziemską i niebiańską – w projekcie Zeic jest centralnym punktem rytuałów prowadzonych z różnych miejsc Europy w intencji konkretnych osób.


fot. Małgorzata Kujda

więcej: tutaj
wydarzenie: tutaj 

***

Alicja Patanowska i Marcin Sawiński, „FAKE NEWS. ARCHIWUM”
15.10.2021 | Concordia Design, Wrocław
15.11.2021 | Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna, Żmigród

Ruchoma rzeźba kolektywu artystyczno-naukowego to w istocie pozbawiona obudowy drukarka przemysłowa o wysokości ok. 1 metra. Mechanizm drukuje na oczach widza zweryfikowane fake newsy, na bieżąco wyszukiwane w sieci przez specjalnie zaprogramowany komputer.


fot. Małgorzata Kujda

więcej: tutaj i tutaj
wydarzenie: tutaj

ARTIFAKE Polska – sztuka przeciw propagandzie

Celem warsztatów edukacyjnych jest poszerzanie wiedzy na temat wszechobecnej dezinformacji i propagandy wśród różnych grup społecznych i wiekowych. Zajęcia prowadzą:

Maria Marszałek – absolwentka historii sztuki i psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Laureatka stypendium „European Museum of the Year Award”, nauczyciel akademicki, współautorka wystawy „Pan Tadeusz Różewicz” i wielu działań edukacyjnych. Wciąż pracuje nad rozprawą doktorską o ekfrazach.

Adriana Myśliwiec – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz oraz Fotografii i Multimediów na ASP we Wrocławiu. Zawodowo związana z Muzeum Pana Tadeusza, gdzie pracuje jako projektantka. Autorka aranżacji przestrzeni wystaw, scenografii a także licznych projektów graficznych. Tematyka jej prac artystycznych dotyczy tworzenia wizualnych narracji oraz zagadnień związanych z przedmiotem, jako nośnikiem pamięci.

UWAGA SZUM!

12.11.2021 | galeria Mieszkanie Gepperta, Wrocław

fot. Adriana Myśliwiec
fot. Adriana Myśliwiec

W pierwszej części spotkania uczestnicy i uczestniczki warsztatów pt. Uwaga Szum! z Wrocławskiego Klubu Seniora Pracownika Socjalnego rozmawiali o kulturze nadamiaru, przebodźcowaniu, informacyjnym szumie oraz o związkach tych zjawisk z podatnością na manipulację i dezinformację. Następnie obejrzeli malarskie reprezentacje chaosu i harmonii w sztuce różnych epok. Finalnie powstały różnego typu kompozycję z figur geometrycznych, linii i plam. Ostatnie zadanie polegało na zwizualizowaniu własnego spokoju i niepokoju w formie dyptyku.

szczegóły: tutaj

Sztuka a fake news w Żmigrodzie

26.11.2021 | Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Żmigrodzie

W warsztatach w Żmigrodzie wzięli udział uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej, licealiści oraz seniorzy. Najmłodsi uczestnicy porównywali fake newsy do złudzeń optycznych i labiryntów, starsi dowiedzieli się, że strategią oporu wobec cyfrowej inwigilacji może być samodzielne wytwarzanie szumu, a najstarsi zmierzyli się z zadaniem plastycznego przedstawienia chaosu i harmonii za pomocą układów kompozycyjnych, linii i zestawień kolorystycznych.

szczegóły: tutaj

MINISTERSTWO INFORMUJE – PREZENTACJA GRY EDUKACYJNEJ

03.12.2021 | Facebook Art Transparent (transmisja na żywo)

Celem gry, zainspirowanej pracą Pawła Kulczyńskiego, 2+2 = 5  jest zwizualizowanie świata, który wygląda inaczej niż standardowa rzeczywistość. O zmianach informuje Ministerstwo. Pola oznaczone nazwami żywiołów zawierają informacje. Kiedy gracz na nie stanie, jego zadaniem jest narysować bądź namalować jedno hasło z danej kategorii. W grę można grać samodzielnie lub w grupie. Nie jest do końca jasne, kto wygrywa. Ministerstwo zdecyduje we właściwym czasie. Gra jest przeznaczona dla dzieci i dorosłych. Może służyć jako pomoc dydaktyczna do nauki krytycznego myślenia, pokazując na czym polega dezinformacja.

szczegóły: tutaj

POWIETRZE JEST RÓŻOWE

05.12.2021 | galeria Mieszkanie Gepperta, Wrocław

Warsztat przeznaczony dla dzieci i rodziców stanowił okazję do sprawdzenia swoich sił w grze Ministerstwo informuje. Najpierw uczestnicy zapoznali się z pracą Pawła Kulczyńskiego 2+2=5, wysłuchując serii nieprawdopodobnych komunikatów, głoszących, na przykład, że mysz jest płazem, albo koń ma trzy nogi. Potem, rzucając kostką i wędrując po pionkiem po planszy, trafiali na pola oznaczające konkretne komunikaty z Ministerstwa, które musieli zilustrować. W ten sposób powstawały niezwykłe lądy, gdzie jeziora mają uszy, ryby noszą płaszcze, a deszcz pada do góry. Aby zwyciężyć gracze musieli zilustrować elementy z czterech kategorii, odnoszących się do czterech żywiołów. Rozgrywka była pretekstem do uruchomienia wyobraźni i refleksji nad różnica między fantazją a dezinformacją.
szczegóły: tutaj

TWORZENIE NIESAMOWITYCH HISTORII

05.12.2021 | galeria Mieszkanie Gepperta, Wrocław

Dlaczego teorie spiskowe są popularne? Jest wiele hipotez tłumaczących to zjawisko. Jedna z nich zwraca uwagę, na fakt, że są często ekscytujące, trzymające w napięciu, tajemnicze i dobrze wymyślone. Uczestnicy mieli za zadanie ułożyć własną historię, w której pojawia się wątek spisku. Robili to za pomocą manualnej wersji techniki “kopiuj wklej”, korzystając z cudzych tekstów i obcych archiwów fotograficznych. Punktem wyjścia była chęć przyjrzenia się teoriom spiskowym pod kątem struktury narracji i obecności zagadki, która sprawia, że są tak wciągające. Okazało się, że sensacyjna historia bohatera odtwarzająca mityczne struktury, może stanowić przepis na przebój kinowy. Powstały wstępne szkice i storyboardy. popularności. 

szczegóły: tutaj

12.12.2021 | Concordia Design Wrocław

szczegóły: tutaj

Sztuka i fake newsy – SCENARIUSZE WARSZTATÓW

Scenariusze nawiązują do konkretnych prac artystycznych powstałych w ramach projektu ARTIFAKE. Są również treningiem kreatywnego myślenia. Poprzez działania manualne uczestnicy warsztatów w praktyczny sposób przyswajają wiedzę i utrwalają ją.

Poziom trudności zadań jest dopasowany do odbiorców w różnym wieku. Mechanizm rozprzestrzeniania się fake newsów ilustrują metafory: labiryntu, iluzji, szumu i niezwykłej krainy, w której nic nie jest tym, czym się wydaje. Punktem wyjścia jest świadomość, że opór wobec manipulacji to także umiejętność wyciszenia się, skupienia i uważnego przyglądania otaczającej rzeczywistości.
szczegóły: tutaj

19.12.2021 | fb.com/FundacjaArtTransparent

Zapraszamy na transmisję na żywo na Facebooku w ramach bezpłatnych warsztatów online ? ARTIFAKE by poznać mechanizmy fake newsów. Nasze scenariusze pomagają wychwytywać fałszywe informacje oraz uczulają na próby wyłudzania danych w Internecie. Mogą się przydać do rozmowy o cyfrowej tożsamości. W trakcie spotkania przyjrzymy się również teoriom spiskowym pod kątem struktury narracji i poszukamy odpowiedzi na pytanie o przyczyny ich popularności. Pokażemy również w jaki sposób przebodźcowanie i rozproszona uwaga sprzyjają podatności na manipulacje.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

Oddaliśmy kanały społecznościowe @ArtTransparent działającym w Ukrainie artystom i artystkom. W ramach projektu twórczynie i twórcy zostali zaproszeni do pokazania na Instagramie, jak wygląda ich codzienność w kraju, prezentacji aktualnych projektów i sposobów działania. W projekcie wzięli udział Yaroslav FutymskyiKatya LibkindMykhailo MelnychenkoDenys Pankratov Stanislav Turina. Tygodniowe przejęcia kont przez każdą z pięciorga zaproszonych pokazały bezpośrednie relacje z różnych miejsc Ukrainy opowiadając o kontekstach pracy artystycznej w czasie wojny.

Szczegóły akcji tutaj.

Wszystkie materiały edukacyjne udostępniamy bezpłatnie:

SZTUKA I FAKE NEWSY – SCENARIUSZE WARSZTATÓW

MINISTERSTWO INFORMUJE – GRA EDUKACYJNA

Gratulujemy polskim artystkom i artystom, którzy wezmą udział w międzynarodowym projekcie ARTIFAKE dotyczącym szerzącej się dezinformacji i propagandy.

więcej: tutaj

 

ARTIFAKE zaprasza artystów mieszkających w krajach organizacji partnerskich do podjęcia badań na temat zagadnienia propagandy (jej mechanizmów, narracji i konsekwencji) i konsumpcji informacji we współczesnym świecie. Program czerpie z doświadczeń organizacji partnerskich na polach zwalczania propagandy i społecznie zaangażowanej sztuki, dążąc do wypracowywania wspólnego, transnarodowego zrozumienia propagandy pośród zaproszonych artystek i artystów. Będą oni rozwijać koncepcje dzieł sztuki w przestrzeni publicznej traktujących o propagandzie i post-prawdzie, spośród których wybrane propozycje zostaną zrealizowana.

Artystki i artyści chcący wziąć udział w kursie proszeni są o przesłanie zgłoszenia z dołączoną stroną internetową (portfolio online) lub przesłanie portfolio w pliku PDF do 10MB na adres fundacja@arttransparent.org. Termin nadsyłania 18.02.2021r.

W projekcie mogą wziąć udział osoby posługujące się językiem angielskim. 10 uczestników zostanie wybranych przez fundację Art Transparent.

TERMIN NADSYŁANIA ZGŁOSZEŃ: 18.02.2021

Czekamy na Was! W przypadku jakichkolwiek pytań, piszcie: fundacja@arttransparent.org