ARTIFAKE: ART INVADES FAKES

Międzynarodowy projekt realizowany w Polsce, Ukrainie i Armenii dotyczący szerzącej się dezinformacji i propagandy.

ARTIFAKE (Art Invades Fakes) to transregionalny projekt realizowany w Polsce, Ukrainie i Armenii, którego celem jest promowanie świadomego odbioru przekazów medialnych i krytycznego podejścia do dezinformacji i fake newsów badając propagandę poprzez sztukę w przestrzeni publicznej.

Post-prawda, fake news, dezinformacja i manipulacja medialna to tylko niektóre z określeń używanych do opisania tego, co w gruncie rzeczy jest propagandą – wprowadzającymi w błąd informacjami wykorzystywanymi do celów politycznych i kształtowania określonego światopoglądu. Dzięki cyfrowym technologiom propaganda i dezinformacja nabrały globalnego charakteru, lecz ich wpływ jest najbardziej zgubny we wrażliwych kontekstach i regionach – krajach objętych konfliktem lub z niego wychodzących.

Ukraina i Armenia, jako państwa w momencie przejściowym, zmierzają podobną drogą oraz poddane są bezpośredniemu ostrzałowi rosyjskiej propagandy skierowanej w postsowiecką mentalność i wspólną, rosyjskojęzyczną przestrzeń medialną. Polska dzieli z nimi historię tzw. bloku wschodniego i obawy związane nie tylko z ekspansją rosyjskich wpływów w regionie, ale także z nasilaniem autorytarnych tendencji. Bazując na tak nakreślonych wspólnych kontekstach, zwracamy się ku funkcjonującej w przestrzeni publicznej sztuce współczesnej jako istotnemu polu namysłu nad mechanizmami i zjawiskiem propagandy.

Prace ukazują zjawisko fałszywych informacji w szerszym społecznym i historycznym kontekście. Szczególnie istotna jest ich dostępność – wszystkie realizacje zostały zaplanowane w charakterystycznych punktach na mapie Wrocławia, eksponując sztukę współczesną i jej przekazy poza murami galerii.

15.08-15.10.2021

ART INVADES PROPAGANDA realizacje artystyczne w Polsce:

WROCŁAW

Liliana Zeic (Piskorska), Lato nadeszło dzisiaj całkowicie | 04.10-10.10

Paweł Kulczyński, 2+2 = 5 | 01.09-15.10

Alicja Patanowska i Marcin Sawińśki, FAKE NEWS. ARCHIWUM | 15.10-15.11

***

www.artifake.org 

www.arttransparent.org

12 października w galerii Mieszkanie Gepperta odbyło się spotkanie z udziałem artystów i kuratorów. W ramach wydarzeń towarzyszących odbędzie się także gra edukacyjna oraz warsztaty.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt ARTIFAKE realizowany jest przez Internews-Ukraina w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Reporterów Audiowizualnych (Armenia) i Fundacją Art Transparent (Polska) przy wsparciu finansowym Programu Kreatywna Europa, International Renaissance Foundation, Konrad-Adenauer-Stiftung, Ukrainian Cultural Foundation, Ambasady Królestwa Niderlandów oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP.

Paweł Kulczyński, 2+2=5 
01.09-15.10.2021 | Wyspa Tamka, Wrocław

Co poczulibyśmy słysząc absurdalną i celowo nieprawdziwą wiadomość rozpowszechnianą poprzez miejski system informacji dźwiękowej? Dyskomfort? Niepokój? A może poczucie satysfakcji, że niełatwo tobą manipulować? Instalacja ma na celu podważenie zaufania, którym ślepo obdarzamy wiadomości, które słyszymy, widzimy i czytamy.


fot. Alicja Kielan

więcej: tutaj
wydarzenie: tutaj

***

Liliana Zeic, Lato nadeszło dzisiaj całkowicie
4-10.10.2021 | Iglica, Hala Stulecia, Wrocław

Przemiana Iglicy w osobliwe drzewko majowe staje się trzonem cyklu rytuałów poświęconych kobietom i osobom niebinarnym, które były lub są dotknięte przez fake news, celową dezinformację i propagandę. Iglica pełniąc rolę axis mundi – czyli osi świata łączącej płaszczyznę ziemską i niebiańską – w projekcie Zeic jest centralnym punktem rytuałów prowadzonych z różnych miejsc Europy w intencji konkretnych osób.


fot. Małgorzata Kujda

więcej: tutaj
wydarzenie: tutaj 

***

Alicja Patanowska i Marcin Sawiński, „FAKE NEWS. ARCHIWUM”
15.10.2021 | Concordia Design, Wrocław
15.11.2021 | Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna, Żmigród

Ruchoma rzeźba kolektywu artystyczno-naukowego to w istocie pozbawiona obudowy drukarka przemysłowa o wysokości ok. 1 metra. Mechanizm drukuje na oczach widza zweryfikowane fake newsy, na bieżąco wyszukiwane w sieci przez specjalnie zaprogramowany komputer.


fot. Małgorzata Kujda

więcej: tutaj i tutaj
wydarzenie: tutaj

ARTIFAKE Polska – sztuka przeciw propagandzie

Celem warsztatów edukacyjnych jest poszerzanie wiedzy na temat wszechobecnej dezinformacji i propagandy wśród różnych grup społecznych i wiekowych. Zajęcia prowadzą:

Maria Marszałek – absolwentka historii sztuki i psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Laureatka stypendium „European Museum of the Year Award”, nauczyciel akademicki, współautorka wystawy „Pan Tadeusz Różewicz” i wielu działań edukacyjnych. Wciąż pracuje nad rozprawą doktorską o ekfrazach.

Adriana Myśliwiec – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz oraz Fotografii i Multimediów na ASP we Wrocławiu. Zawodowo związana z Muzeum Pana Tadeusza, gdzie pracuje jako projektantka. Autorka aranżacji przestrzeni wystaw, scenografii a także licznych projektów graficznych. Tematyka jej prac artystycznych dotyczy tworzenia wizualnych narracji oraz zagadnień związanych z przedmiotem, jako nośnikiem pamięci.

UWAGA SZUM!

12.11.2021 | galeria Mieszkanie Gepperta, Wrocław

fot. Adriana Myśliwiec
fot. Adriana Myśliwiec

W pierwszej części spotkania uczestnicy i uczestniczki warsztatów pt. Uwaga Szum! z Wrocławskiego Klubu Seniora Pracownika Socjalnego rozmawiali o kulturze nadamiaru, przebodźcowaniu, informacyjnym szumie oraz o związkach tych zjawisk z podatnością na manipulację i dezinformację. Następnie obejrzeli malarskie reprezentacje chaosu i harmonii w sztuce różnych epok. Finalnie powstały różnego typu kompozycję z figur geometrycznych, linii i plam. Ostatnie zadanie polegało na zwizualizowaniu własnego spokoju i niepokoju w formie dyptyku.

szczegóły: tutaj

Sztuka a fake news w Żmigrodzie

26.11.2021 | Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Żmigrodzie

W warsztatach w Żmigrodzie wzięli udział uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej, licealiści oraz seniorzy. Najmłodsi uczestnicy porównywali fake newsy do złudzeń optycznych i labiryntów, starsi dowiedzieli się, że strategią oporu wobec cyfrowej inwigilacji może być samodzielne wytwarzanie szumu, a najstarsi zmierzyli się z zadaniem plastycznego przedstawienia chaosu i harmonii za pomocą układów kompozycyjnych, linii i zestawień kolorystycznych.

szczegóły: tutaj

MINISTERSTWO INFORMUJE – PREZENTACJA GRY EDUKACYJNEJ

03.12.2021 | Facebook Art Transparent (transmisja na żywo)

Celem gry, zainspirowanej pracą Pawła Kulczyńskiego, 2+2 = 5  jest zwizualizowanie świata, który wygląda inaczej niż standardowa rzeczywistość. O zmianach informuje Ministerstwo. Pola oznaczone nazwami żywiołów zawierają informacje. Kiedy gracz na nie stanie, jego zadaniem jest narysować bądź namalować jedno hasło z danej kategorii. W grę można grać samodzielnie lub w grupie. Nie jest do końca jasne, kto wygrywa. Ministerstwo zdecyduje we właściwym czasie. Gra jest przeznaczona dla dzieci i dorosłych. Może służyć jako pomoc dydaktyczna do nauki krytycznego myślenia, pokazując na czym polega dezinformacja.

szczegóły: tutaj

POWIETRZE JEST RÓŻOWE

05.12.2021 | galeria Mieszkanie Gepperta, Wrocław

Czy fantazjowanie może iść w parze z krytycznym myśleniem? W życiu, niezależnie od wieku, przydaje się jedno i drugie. Bujna wyobraźnia pomaga wpadać na dobre pomysły i znajdować nietypowe rozwiązania, a krytyczne myślenie ułatwia opór wobec fałszywych wiadomości.  Warsztat rodzinny, do którego wykorzystamy specjalnie zaprojektowaną grę planszową, będzie okazją do tego, aby poćwiczyć obie umiejętności. Gra to wspólna wędrówka po zupełnie fantastycznym świecie, w którym obowiązują inne prawa fizyczne, a rzeczy mają niespodziewane kolory, kształty i smaki. Zabawa będzie także okazją do tego, aby potrenować odróżnianie tego co wymyślone, od tego co prawdziwe. 

szczegóły: tutaj

TWORZENIE NIESAMOWITYCH HISTORII

05.12.2021 | galeria Mieszkanie Gepperta, Wrocław

Dlaczego teorie spiskowe są popularne? Jest wiele hipotez tłumaczących to zjawisko. Jedna z nich zwraca uwagę, na fakt, że są często ekscytujące, trzymające w napięciu, tajemnicze i dobrze wymyślone. W pierwszej części warsztatu przywołamy kilka spiskowych teorii, znanych z historii i literatury oraz zastanowimy się nad mechanizmami psychologicznymi i socjologicznymi, dzięki którym zyskiwały na popularności. 

W drugiej części spotkania puścimy wodze fantazji, korzystając z anonimowych archiwów fotograficznych i fragmentów gazet, sami ułożymy najbardziej niesamowitą historię, jaka przyjdzie nam do głowy. Na koniec, widząc, jak łatwo jest wymyślić fantastyczne opowieści, zastanawiamy się nad umiejętnościami, jakie są potrzebne, by odróżniać rzeczywistość od fikcji.

szczegóły: tutaj

12.12.2021 | Concordia Design Wrocław

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Gratulujemy polskim artystkom i artystom, którzy wezmą udział w międzynarodowym projekcie ARTIFAKE dotyczącym szerzącej się dezinformacji i propagandy.

więcej: tutaj

 

ARTIFAKE zaprasza artystów mieszkających w krajach organizacji partnerskich do podjęcia badań na temat zagadnienia propagandy (jej mechanizmów, narracji i konsekwencji) i konsumpcji informacji we