Anna Kołodziejczyk w galerii Szewska

Wystawa prezentująca twórczość związanej z Wrocławiem malarki potrwa do 13. maja.

Prace Anny Kołodziejczyk ukazane w reportażu w Galerii Szewskiej pochodzą z kilku serii; to w dużej mierze obrazy, które artystka prezentowała na ostatniej indywidualnej wystawie pt. Co wyrasta z ruin, zaprezentowanej w Starym Ratuszu w Muzeum Miejskim we Wrocławiu. Dodatkowo przewija się tu wątek historycznych pucharów i kryształowych kielichów, pochodzących z dawnych hut szkła w Karkonoszach (cykl Fragile). Motyw ornamentu zawsze funkcjonował w twórczości artystki jako dopełnienie większych tematów – traktowany jako dobre ćwiczenie na pracę z wątkiem klasycznego piękna.

fot. Małgorzata Kujda

Zdjęcia zostały zrealizowane w pracowni malarskiej, mieszczącej się na wrocławskich Krzykach. Tu gdzie jestem obecnie, chciałabym zostać jak najdłużej, zarówno z powodu pięknego światła, ale też dzięki kojącemu widokowi na otaczającą pracownię przyrodę – działki i stare drzewa, które mogę podziwiać z tarasu mówi artystka.

fot. Małgorzata Kujda

W malarstwie Anna Kołodziejczyk podejmuje m.in. temat architektonicznych ruin, także tych współczesnych. Koncentrując się głównie na architekturze europejskiej, zwłaszcza na kontekście upadku idei klasycznej europejskiej architektury z przełomu XIX i XX wieku, zadaje pytanie czy zabytkowa architektura, ze swoimi efektownymi wnętrzami, stanowi wciąż właściwą scenografię dla potrzeb współczesnego życia.

fot. Małgorzata Kujda

Artystka podejmuje również wątek estetyki architektury japońskiej (cykl Pochwała cienia) oraz architektury starożytnego Egiptu, a zwłaszcza wnętrz grobowców starożytnych władców. Kołodziejczyk opracowuje wnętrza i fasady budynków, które stanowią swego rodzaju encyklopedię minionych stylów. W malarstwie artystki możemy zauważyć zainteresowanie wpływem architektury i wzornictwa na psychiczną kondycję człowieka. Powtarzając za Alainem de Bottonem: budynki rozprawiają o demokracji lub arystokracji, o otwartości bądź arogancji, o sympatii dla przyszłości lub tęsknocie za przeszłością.

fot. Małgorzata Kujda

Galeria Szewska
Szewska 27, 50-139 Wrocław
godziny otwarcia: całodobowo

Anna Kołodziejczyk

Malarka, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

W latach 1999 – 2005 studiowała na Wydziale Malarstwa i Rzeźby krakowskiej i wrocławskiej ASP na kierunku Malarstwo. Laureatka Dolnośląskiej Kulturalnej Nagrody SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego (2021). Laureatka Nagrody Prezydenta Wrocławia w Konkursie Malarstwa im. Eugeniusza Gepperta (2007).

fot. Małgorzata Kujda

Swoje prace realizuje głównie w technice malarstwa olejnego, od 2010 roku pracuje z tematem Swoje prace realizuje głównie w technice malarstwa olejnego, od 2010 roku pracuje z tematem architektonicznej ruiny, zwłaszcza w kontekście upadku idei klasycznej europejskiej architektury z przełomu XIX i XX wieku. Pracuje także jako kuratorka sztuki od 2008 roku współtworząc Przegląd Sztuki SURVIVAL, wydarzenie prezentujące sztukę współczesną w przestrzeni publicznej Wrocławia.