Akademia DemArt – wykład inauguracyjny

Wykład on-line w formie live na Facebooku Fundacji Art Transparent

21.10.2023 (Sobota), godz. 16:00

LINK DO WYKŁADU

Podczas wykładu dowiecie się też więcej na temat Akademii DemArt, która jest inicjatywą edukacyjną obejmującą wykłady, seminaria i warsztaty, mające na celu wsparcie kadr kultury na Dolnym Śląsku. Program skupia się na nowych podejściach do tworzenia prac artystycznych w przestrzeni publicznej, promując demokratyzację procesu ich zamawiania i tworzenia. Akademia jest skierowana do praktyków i praktyczek kultury, chcących poszerzyć swoją wiedzę o realizacji dzieł sztuki w przestrzeni publicznej, szczególnie tych z doświadczeniem w pracy w instytucjach kultury​.

Poza sobotnim wykładem planujemy kolejne prelekcje on-line, w których będziecie mogli wziąć udział. Kolejne spotkanie zostanie poprowadzone przez Izę Rutkowską – śledźcie więc kolejne wpisy na naszych social-mediach, by nie przegapić niczego interesującego!

Program Akademii  DemArt przewiduje także serię warsztatów i ćwiczeń, dostosowaną programem i tematycznie do potrzeb osób, które tworzą wydarzenia kulturalne w swoich lokalnych społecznościach. Jeśli jesteście ciekawi, kto należy do tego grona, zajrzyjcie na naszą stronę, w zakładkę wyniki naboru

Daniel Valtueña – doktor kulturoznawstwa w The Graduate Center na Uniwersytecie Nowojorskim. Podczas studiów magisterskich został stypendystą Andrew W. Mellon Humanities Public Fellow, aby na nowo określić rolę nauk humanistycznych w systemie szkolnictwa wyższego. W 2022 otrzymał nagrodę Alumni UCM Award Researcher in Arts & Humanities and Social Sciences za swoje badania na Universidad Complutense de Madrid, gdzie ukończył studia licencjackie z historii sztuki. Prowadził kursy języków romańskich, literatury i historii na poziomie uniwersyteckim w takich instytucjach jak Hunter College i Baruch College. Posiada bogate doświadczenie w dziedzinie zarządzania sztuką. W latach 2020-2022 pełnił funkcję kierownika programu w Queens Council on the Arts, a obecnie pracuje jako konsultant ds. sztuki i kultury w dziedzinie strategii, internacjonalizacji, młodzieży i uczestnictwa dla różnych organizacji.

Projekt jest realizowany we współpracy z Art Transparent, New Theatre Institute of Latvia, Bethlen Theater, Pro Progressione.

 

 

 

 

 

Projekt „Democratising art commissioning by involving local communities” (DemArt) jest dofinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Zadanie pt. „DemArt Dolny Śląsk – społeczne zamawianie sztuki w lokalnej przestrzeni publicznej” jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.