Zespół Art Transparent – w składzie: Karolina Bieniek, Michał Bieniek i Małgorzata Miśniakiewicz – oraz komisarki artystyczne Arleta Gosławska i Małgorzata Tutko wzięli udział w międzynarodowej konferencji „Jak Twoja społeczność może zamawiać sztukę? Zasady demokracji w finansowaniu sztuki, zamawianiu dzieł i zaangażowaniu społeczności”, która odbyła się 22 lutego 2025 roku w Łotewskiej Akademii Kultury w Rydze.
Konferencja w Rydze była zwieńczeniem dwuletniego projektu w ramach programu Kreatywna Europa pt. „Demokratyzacja zamawiania dzieł sztuki poprzez zaangażowanie lokalnych społeczności” (DemArt), realizowanego przez Bethlen Theater / Pro Progressione (Węgry), Art Transparent (Polska) oraz Nowy Instytut Teatralny Łotwy. Celem projektu była demokratyzacja finansowania sztuki i praktyk zamawiania dzieł artystycznych. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Instytutem Filozofii i Socjologii, Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Łotewskiego oraz Łotewską Akademią Kultury.
Podczas konferencji uczestnicy projektu zaprezentowali nowo opracowane Open Art Methodology Toolbox – narzędzie wspierające samorządy i organizacje kulturalne w skuteczniejszym angażowaniu społeczności w proces zamawiania sztuki. W wydarzeniu wzięli udział lokalni koordynatorzy sztuki z Łotwy, Polski i Węgier, którzy testowali tę innowacyjną metodologię przez ostatnie dwa lata, a także badacze i przedstawiciele organizacji wspierających ich działania.
Konferencję otworzył ekspert zewnętrzny dr Daniel Valtueña (Dyrektor Arts & Culture Lab, IE University) wykładem inauguracyjnym „Twoi sąsiedzi też są artystami: wnioski po dwóch doświadczeniach z zamawianiem sztuki społecznościowej w USA i Europie”. Badacze z Łotewskiej Akademii Kultury oraz Instytutu Filozofii i Socjologii przedstawili prezentacje na temat budowania społeczności, inkluzywnej oferty kulturalnej i sztuki zaangażowanej społecznie.
W ramach konferencji odbyły się panele dyskusyjne i sesje okrągłego stołu dotyczące współpracy regionalnej i zaangażowania społeczności, dając uczestnikom możliwość zadawania pytań ekspertom i praktykom. Wydarzenie było otwarte dla przedstawicieli samorządów, decydentów politycznych, organizacji kulturalnych, aktywnych członków społeczności oraz wszystkich zainteresowanych.
Pełny program konferencji oraz link do bezpłatnej rejestracji można znaleźć na stronie konsorcjum →