Do udziału w podcastach poświęconych publikacji “Narratives of Closeness and Distance from Central-Eastern Europe and South – East Africa. A multicontextual patchwork” zaprosiliśmy autorki, autorów, pomysłodawczynie, tłumaczy i osoby związane z projektem, aby pomówić nad faktycznym oddaleniem pomiędzy dwoma opisywanymi w publikacji regionami: Centralno-Wschodnią Europą i Południowo-Wschodnia Afryką.
Pierwsza część podcastów, zrealizowana w języku polskim we współpracy z red. Miłą Bożek z Polskiego Radia Wrocław, przybliża polskiemu odbiorcy cele projektu, samą publikację, oraz twórczość polskich autorek tekstów zamieszczonych w e-publikacji. W każdą środę lipca 2024 o 18:10 można było wysłuchać podcastu Afryka bliska i odległa w Radiu Wrocław Kultura. Podcasty są dziś dostępne do wysłuchania na kanale Spotify Art Transparent.
Drugą część realizuje Muzeum Historii Kobiet z Lusaki, gdzie Samba Yonga rozmawia (w języku angielskim) z autorami i autorkami tekstów z Afryki Południowo-Wschodniej. Muzeum swoją część działań nazwało: Narratives In Between. Jest cykl 5 rozmów ukazujących zróżnicowane krajobrazy Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Południowo-Wschodniej, oferujący bogatą, wielokontekstową mozaikę opowieści, widziany z perspektywy zambijskiej.
Przed nami jeszcze trzecia część składająca się z dziesięciu podcastów coś poświęconych węgierskiej i zambijskiej perspektywie na współpracę kulturalną między naszymi regionami – bądźcie z nami.
Art Transparent
Podcastów wysłuchać można na kanale Art Transparent na Spotify.
3.07.2024
Miła Bożek rozmawia z:
- Urszulą Markowską-Manista – doktorą nauk społecznych w zakresie pedagogiki, adiunktką na Uniwersytecie Warszawskim, profesora gościnna na Uniwersytecie Stosowanym Nauk Społecznych w Niemczech (Darmstad), prowadzącą międzykulturowe badania w Afryce Środkowej, w rogu Afryki, na Kaukazie oraz wśród osób migranckich z doświadczeniem uchodźctwa z Ukrainy;
- Karoliną Bieniek, doktorą nauk społecznych, specjalistką w zakresie polityki zagranicznej, w tym polityki kulturalnej, dyrektorką fundacji Art Transparent.
10.07.2024
Miła Bożek rozmawia z:
- Klara Ana Rosa Wojtkowska – muzyczka, reżyserka, pisarka, szikiro, czyli szamanka. Od roku 2015 prowadzi Teatr Ceremonii, teatr dla ludzi i przodków, tworzy sztukę inspirowaną duchowością poprzez fundację Mhondoro Dreams i Afryka Magiczna. Jest autorką filmu „Nazara – Głód”, autorką książek dyrektorką festiwali. Jej praca buduje mosty pomiędzy Zimbabwe i Polską. W publikacji znalazł się jej tekst „How I Learned to Pray. Fictional Memoir”.
17.07.2024
Miła Bożek rozmawia z:
- Karoliną Marcinkowską – antropolożka, kuratorka terapeutka. Obecnie zajmuje się przede wszystkim badaniami dotyczącymi antropologii ciała i świadomości ciała. W ramach inicjatywy edukacyjno-badawczej Africa Remix od ponad 15 lat prowadzi prelekcje i warsztaty dotyczące najnowszych zjawisk ciała społeczno-kulturowych, komunikacji międzykulturowej oraz sztuki współczesnej w szczególności w Afryce Subsaharyjskiej. W publikacji znalazł się jej tekst „W poszukiwaniu świadomego ciała. Herstorie wywodzące się z polskich i rwandyjskich źródeł”.
24.07.2024
Miła Bożek rozmawia z:
- Janem Moszmańskim-Kotwicą (Jan Moss) – reżyserem filmowym i artystą multimedialnym z Krakowa, biorącym udział w projekcie Deconfining, którego pierwsza edycja polega na wymianie między artystami z Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki.
31.07.2024
Miła Bożek rozmawia z:
- Joanną Tegnerowicz – doktora socjologii tłumaczka, członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Od wielu lat interesuje się literaturą afrykańską i różnymi nurtami feminizmu.
- Karoliną Bieniek – doktora nauk o polityce, dyrektorka Fundacji Art Transparent, współtwórczyni projektu Deconfining. Od ponad 20 lat zajmuje się relacjami kulturalnymi i politycznymi między Afryką Wschodnią a Europą Centralną.
- Urszulą Markowską-Manista – doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, prowadzi międzykulturowe badania w Afryce Środkowej, w rogu Afryki na Kaukazie.
- Pauliną Brelińską-Garsztka – krytyczka sztuki, kuratorka i autorka tekstów, koordynatorka projektów międzynarodowych we Wrocławskim Instytucie Kultury.
Women’s History Museum
Podcasty realizowane przez Women’s History Museum są do odsłuchania tutaj na Spotify.