Dyrektorka fundacji, Karolina Bieniek, reprezentowała Art Transparent podczas konferencji BEYOND HORIZON: Mobility, Innovation, and Sustainable Cooperation in Arts and Culture – wydarzeniu zorganizowanym w ramach projektu DECONFINING 10 kwietnia 2025 roku w siedzibie Delegatury Generalnej Walonia-Bruksela w Dakarze (Senegal). Celem tej międzynarodowaej konferencji było zaprezentowanie projektu szerszemu gronu interesariuszy społecznych i publicznych oraz budowanie dynamicznej sieci współpracy między Europą a Afryką w obszarze kultury.
Karolina Bieniek wspomina:
Podczas globalnej pandemii covid-19 długo zastanawialiśmy się, co dalej wydarzy się z mobilnością i wolnością twórczą. Wątpliwym było, czy kiedyś wrócimy do starych zwyczajów wymiany artystycznej. Zdawało się nam przez krótką chwilę, że sprawy da się załatwić online. I tak też planowaliśmy.
Szybko okazało się, że nie da się uprawiać dyplomacji kulturalnej online. I że nie ma nic ważniejszego niż spotkania międzyludzkie.
Konferencje takie, jak Beyond Horizon w Dakarze, dają nam menadżerom i menadżerkom kultury unikalną możliwość wymiany międzyludzkiej i międzykulturowej. Z udziałem Jean-Marc Pisani, ambasadora UE w Senegalu, Jean-François Pakula, ambasadora Walonii w Senegalu, reprezentantów UNESCO, miasta Dakar, konsorcjum Deconfining dyskutowało na temat pogłębienia wymiany kulturalnej i branżowej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nasza perspektywa środkowo-europejska, która pozwala przełamać utarte od dekad wzory i zachowania.
Cieszę się, że razem z Barna Petranyi z Pro Progressione mogliśmy przedstawić nasze działania na rzecz partnerstwa w międzynarodowych stosunkach kulturalnych. Cieszy mnie też niezmiernie wymiana z dr Stefanie Peter, dyrektorką Goethe Institute w Dakarze, o możliwości współpracy z regionalnym EUNIC cluster, którą odbyłyśmy w języku polskim.
Chcę podkreślić, że zmieniający się system międzynarodowy wymaga budowania nowych nieoczywistych połączeń, a dyplomacja kulturalna jest idealnym narzędziem ku temu.
Wielkie dzięki dla Sara Bozanic,Vydia Tamby, Samba Yonga za ogromny wysiłek, które włożyły w to, aby budować nowe narracje wokół euro-afrykańskiej współpracy.
Konferencję przygotował Institute for Transmedia Design (Słowenia) we współpracy z Vydią Tamby – menedżerką kultury i sektora kreatywnego z Senegalu. W spotkaniu wzięły udział osoby artystyczne, koordynatorskie z sektora kultury, przedstawicielskie organizacji oraz decydenci i decydentki z obu kontynentów. Wspólnie zastanawiali się, jak wzmacniać międzykontynentalne partnerstwa, promować mobilność artystów oraz budować bardziej zrównoważony i inkluzywny ekosystem kultury.
Wśród głównych tematów konferencji znalazły się:
- mobilność i współpraca jako narzędzia innowacji,
- możliwości dla artystów z Afryki w kontekście wymian międzynarodowych,
- prezentacja projektów artystycznych realizowanych w ramach DECONFINING,
- rola Konwencji UNESCO z 2005 roku w kształtowaniu polityk kulturalnych.
Wydarzenie rozpoczęły przemówienia przedstawicieli Unii Europejskiej, UNESCO oraz władz lokalnych. Kluczowym punktem programu była prezentacja działań partnerskich – w tym projektów realizowanych m.in. przez Fundację Art Transparent (Polska), Women’s History Museum (Zambia) i Pro Progressione (Węgry). W dalszej części uczestnicy wzięli udział w dyskusjach panelowych oraz prezentacjach badań dotyczących mobilności w sektorze kultury, zwieńczonych wspólnym networkingiem.
BEYOND HORIZON było ważnym krokiem ku budowaniu trwałych, transkontynentalnych relacji i wymian w sektorze sztuki i kultury. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i partnerom za obecność i inspirujące rozmowy!