Prowadzenie: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka
Uczestniczki: Ewa Pluta, Alina Drapella-Hermansdorfer, Ewa Folta
Skrót:
→ Grupa Wrocławska – nieznany filar lokalnej tożsamości
We Wrocławiu nie ma wystarczającej społecznej i instytucjonalnej wiedzy dotyczącej istnienia i funkcjonowania Grupy Wrocławskiej, ani też wagi jej tożsamościowego dla miasta charakteru.
→ Grupa Toruńska – przykład wykorzystanego potencjału
Omawiany był przykład toruńskiego ratusza, gdzie eksponuje się – zarówno na wystawach stałych, jak i czasowych – prace przedstawicieli i przedstawicielek Grupy Toruńskiej; powstają także ekspozycje dedykowane w całości tejże Grupie. Natomiast we wrocławskich instytucjach zwykle więcej można się dowiedzieć na temat np. Szkoły Krakowskiej niż tej rodzimej – Wrocławskiej.
→ Sztuka w przestrzeni publicznej – zaniedbany skarb Wrocławia
Zauważono, że systematycznie zaprzepaszcza się we Wrocławiu potencjał sztuki w przestrzeni publicznej – bywa, że zaniedbuje się tę już zrealizowaną, jak i niewystarczająco inwestuje się w projekty przeznaczone do realizacji. Dotyczy to zarówno sztuki najnowszej, jak i dzieł lokalnych klasyków: niewystarczająco zaopiekowane i opisane są choćby plenerowe rzeźby Janiny Szczypczyńskiej (członkini Grupy Wrocławskiej) czy prace Anny Malickiej-Zamorskiej (rozpoznawalnej na całym świecie artystki-ceramiczki z Wrocławia), problemów podmiotom miejskim nastręcza regularne konserwowanie prac Stanisława Dróżdża czy Barbary Kozłowskiej – a to tylko nieliczne z wielu przykładów.
→ Brak eksperckiej polityki kulturalnej w zakresie sztuk wizualnych w przestrzeni publicznej we Wrocławiu
Zwrócono uwagę, że we Wrocławiu brak konsekwentnej polityki kulturalnej w zakresie sztuk wizualnych w przestrzeni publicznej. Być może wynika to z braku odpowiedniego podmiotu w strukturach miejskich – złożonego z doświadczonych ekspertów – który decydowałby o kierunkach takiej polityki i weryfikował podejmowane działania nie tylko pod kątem jakości artystycznej i szeroko pojmowanej promocji, ale także lokalnej charakterystyki i tożsamości Wrocławia.