W sobotę o 14:30 Karolina Bieniek opowie o tym, jak to jest organizować takie oddolne wydarzenie jak Przegląd Sztuki SURVIVAL od ponad 20 lat (INSANE 🤯). W tej rozmowie wystąpią też Gosia Plysa Ephemera Festival / Unsound, Alicja Jelińska Undergdańsk, a poprowadzi Joanna Ogińska FRINGE Warszawa. Dziękujemy za zaproszenie Katie Zazenski z FRINGE 💖
O projekcie Muzeum Wspólne
🫂 Pierwsze wydarzenie w ramach Muzeum Wspólnego powstało według koncepcji FRINGE – platformy zrzeszającej i promującej różnorodne niezależne inicjatywy artystyczne i kulturalne w Warszawie. Działania zaplanowane na sobotę 31 maja stworzą przestrzeń do spotkania, dzielenia się własnymi praktykami i doświadczeniami, a także słuchania i nawiązywania dialogu z innymi osobami ze środowiska sztuki współczesnej, w tym także z tymi, które już znają lub są zaangażowane w działalność FRINGE.
👁️ Dla osób, które jeszcze nie wiedzą kim są osoby tworzące FRINGE oraz co i dlaczego robią, będzie to także okazja do zapoznania się z platformą. W programie wydarzenia są rozmowy, prezentacje w otwartym formacie oraz wspólne tworzenie instalacji – działania nawiązujące do idei, które stoją za FRINGE Warszawa: społecznością płynną, zmienną, dynamiczną i niezależną, opartą na zaufaniu, równości, solidarności, wzajemnym wsparciu oraz zaangażowaniu w oddolną produkcję sztuki i kultury.
Szczegóły
FRINGE: Wprowadzenie
13:00–14:00
FRINGE Warszawa to coroczne wydarzenie skupiające niezależne, oddolne środowisko twórcze Warszawy. Podczas wprowadzenia członkinie i członkowie obecnego zespołu organizacyjnego opowiedzą o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości FRINGE: gdzie zaczynaliśmy, gdzie jesteśmy teraz i dokąd chcielibyśmy zmierzać. To okazja, by lepiej zrozumieć, jak i dlaczego powstało FRINGE, zadać pytania i poznać nieco bliżej osoby stojące za tym projektem.
Panel: Niezależne inicjatywy artystyczne
14:30–16:00
Panel łączy głosy niezależnych, oddolnych i prowadzonych przez osoby artystyczne projektów z różnych części Polski. Ma na celu przyjrzenie się dynamice samoorganizujących się przestrzeni i inicjatyw sztuki współczesnej. Poprzez wspólne doświadczenia i różnorodne perspektywy porozmawiamy o tym, jak działać poza tradycyjnymi ramami instytucjonalnymi – kształtując alternatywne modele współpracy, produkcji i zaangażowania społeczności.
Osoby reprezentujące UNDERGDAŃSK, Przegląd Sztuki SURVIVAL, Ephemera i Unsound zastanowią się nad wyzwaniami związanymi ze zrównoważonym rozwojem, widocznością i autonomią, a także nad rolą inicjatyw artystycznych w poszerzaniu granic polskiej sceny artystycznej i produkcji sztuki współczesnej w Polsce.
🫂 Panelistki
Alicja Jelińska, UNDERGDAŃSK
Gosia Płysa, Ephemera / Unsound
dr Karolina Bieniek, Art Transparent / Przegląd Sztuki SURVIVAL
Prowadzenie: Joanna Ogińska, FRINGE Warszawa.
Sesja open-mic
16:30–18:00
Sesja open-mic, do której zapraszamy wszystkie osoby związane z ideą FRINGE Warszawa. Osoby uczestniczące – twórcze, aktywistyczne i zaangażowane w kulturę – będą miały okazję zaprezentować swoje działania, pomysły lub doświadczenia w formie dzisięciominutowych, dynamicznych wystąpień. Tematyka oscylować będzie wokół sztuki niezależnej, praktyk kolektywnych, działań galeryjnych i inicjatyw kulturalnych oraz innych zagadnień związanych ze sztuką współczesną i kulturą.
W sesji wezmą udział osoby artystyczne:
Olga Mzhelskaya,
Jan Cieślak / Paweł Bednarczyk,
Iwona Teodorczuk-Możdżyńska,
Izabela Niepokój,
Viola Plaga- Głowacka,
Martyna Miller,
Jan Gronkiewicz / Franek Wardyński / Józek Wardyński,
Alicja Paszkiel,
Kacper Nurzyński,
Katka Blajchert,
Julia Krupa.
Instalacja FRINGE THROWBACK
Wspólnie z osobami artystycznymi zaangażowanymi w poprzednie edycje FRINGE Warszawa stworzymy tymczasową ekspozycję towarzyszącą wydarzeniu w MSN-ie. W przestrzeni obok audytorium powstanie instalacja włączająca prace, artefakty oraz różnorodne materiały wizualne odnoszące się do wcześniejszych odsłon FRINGE. Ta niewielka, spontanicznie aranżowana przestrzeń, nawiąże do charakteru FRINGE – płynnego, zmiennego, o niejednoznacznej tożsamości.
FRINGE Warszawa ma na celu stworzenie platformy dla szerokiego spektrum niezależnych inicjatyw artystycznych i kulturalnych w Warszawie – od przestrzeni prowadzonych przez osoby artystyczne, po galerie nomadyczne i niekomercyjne. FRINGE prezentuje unikalne, oddolnie zorganizowane projekty oraz skalę niezależnego świata polskiej sztuki współczesnej.