Aktulaności

21.12.2015
Boże Ciało

Zapraszamy na pierwszą odsłonę projektu „Boże Ciało”, która odbędzie się w poniedziałek 21 grudnia o godz. 14.00 w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W styczniu wystawę będzie można zobaczyć w przestrzeni o charakterze sakralnym.

Lukasz_Huculak_Czaszka_fragment_instalacji_pt_Pocz__tek_m
Łukasz Huculak „Czaszka”, fragment instalacji pt. „Początek”

Wystawa „Boże Ciało” to kolejne przedsięwzięcie, zaplanowane poza wnętrzami galerii, realizowane w ramach programu kuratorskiego Mieszkania Gepperta.
Ważne dla prezentacji tego projektu miejsce, o charakterze sakralnym, zostanie udostępnione w nowym, 2016 roku. Tymczasem Fundacja ART TRANSPARENT zaprasza do uczestnictwa w pierwszej odsłonie projektu, która będzie miała miejsce w poniedziałek 21 grudnia 2015 roku o godz. 14.00 w CSUiCI (Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu) przy ul.Traugutta 19/21 w Pracowni Mediów Elektronicznych, w sali 404 (piętro 4).

Wystawa „Boże Ciało” związana jest z ideą transsubstancjacji obecną w rytuale Mszy – rozumianej jako, obecna w wielu kulturach, samoofiara Boga-Króla. Projekt pt. „Boże Ciało” ma eksponować procesy transsubstancjacji i transfiguracji zachodzące w działaniach artystycznych, w których wybrane obiekty, zachowując wszystkie swoje uprzednie właściwości, zyskują nowy status i nowy sens. Liturgiczne obchody święta Bożego Ciała ukazują sposób, w jaki funkcjonuje przemieniona materia. Procesja z „chlebem niebiańskim”, w której pozostające zwykle w cieniu nieświadomości sacrum (rozumiane jako wyższa, symboliczna forma życiowej energii) zostaje przemieszczone w kierunku świadomości, staje się źródłem napięcia – w jego wyniku umysł za wszelką cenę stara się znieść paradoks przemienionej i jednocześnie niezmienionej substancji („ciała”). Tymczasem to właśnie paradoks, jako niezbywalna własność religii, najpełniej oddaje to, co niepoznawalne. Jak pisze Jung „… nie usiłując niepoznawalnego uczynić poznawalnym, wierniej oddaje się prawdziwy stan rzeczy”.

Kurator: Kamil Moskowczenko
Współpraca kuratorska: Anna Kołodziejczyk
Artyści: Mariusz Kosiba, Piotr Flądro, Jarosław Grulkowski, Łukasz Huculak, Marcin Michalak, Dy Tagowska, Maria Wrońska