Warsztaty z haftu dla młodzieży i dorosłych
Dziedzictwo może być porzucone lub zapomniane. Można też je kochać i kultywować. Wielkie migracje ludności, jakie nastąpiły po drugiej wojnie światowej, zmieniły krajobraz kulturowy Europy. W ramach projektu „3s/8h” (SYNERGIE) odbędą się warsztaty poświęcone haftowi karkonoskiemu i ukraińskiemu, które poprowadzą specjalistki zajmujące się haftem od lat. W warsztatach mogą wziąć udział młodzi i dorośli.
Malyavanki i makatki, czyli czwartkowy warsztat Eleny Bereziny, pozwoli przybliżyć się do tradycyjnej kultury i zrobić malowany dywan/kilim, zwany na Białorusi „malyavanka”, a w Polsce „makatka”. Jest to wspólny element kultury ludowej Polski i Białorusi. Artystka, przypominając to wspólne dziedzictwo kulturowe, pragnie „zachowania piękna przeszłości i przekształcenia go w piękno przyszłości”. Dostosowując tradycyjne języki wizualne do nowych rodzajów i form użytkowania, chce pokazać, że sztuka ludowa może opowiadać o współczesności i być aktualnym komentarzem do otaczającej rzeczywistości.
Dolnośląscy rzemieślnicy i artyści wyemigrowali do Niemiec, pozostawiając po sobie dziedzictwo swoich przodków. Podczas sobotnich warsztatów Olga Budzan zaprasza do wspólnego haftowania motywów pochodzących z Karkonoszy. Dziś motywy te są niemal zapomniane. Bardzo niewiele osób posiada umiejętność ich wykonywania. Dawny haft karkonoski opierał się na technikach koronki igłowej. Pracowano biało na białym. Na warsztatach spróbujemy przełamać ten schemat i poszalejemy z kolorami. Warsztaty są skierowane do małych i dużych, amatorów i profesjonalistów. Wszystkie materiały będą dostępne na miejscu. Można też przyjść z torbą lub odzieżą o splocie płóciennym (nierozciągliwą).
Działania dla rodzin z dziećmi
Sztuka dla najmłodszych, czyli od czwartku do niedzieli w godzinach 12:00–14:00 fundacja Art Transparent zaprasza do udziału w aktywnościach dla rodzin z dziećmi, które poprowadzą artystki i animatorki kultury w namiocie ulokowanym w parku. Dodatkowo o godzinie 14:00 w czwartek zaplanowano oprowadzanie Baby Art Walk, a w piątek Kid Art Walk.
W ramach czwartkowych i sobotnich działań dla rodzin z dziećmi pochylimy się nad elementami kultury ludowej. Malyavanki i makatki, czyli czwartkowe warsztat Eleny Bereziny, który pozwoli przybliżyć się do tradycyjnej kultury i zrobić malowany dywan/kilim, zwany na Białorusi „malyavanka”, a w Polsce „makatka”. Jest to wspólny element kultury ludowej Polski i Białorusi. Artystka, przypominając to wspólne dziedzictwo kulturowe, pragnie „zachowania piękna przeszłości i przekształcenia go w piękno przyszłości”. Dostosowując tradycyjne języki wizualne do nowych rodzajów i form użytkowania, chce pokazać, że sztuka ludowa może opowiadać o współczesności i być aktualnym komentarzem do otaczającej rzeczywistości.
Sobota będzie okazją do poznania ukraińskiego haftu od hafciarki, której rodzina od pokoleń zajmuje się tym rzemiosłem. Halina Czekanowska od ponad 40 lat zajmuje się twórczością ludową, ze szczególnym uwzględnieniem ukraińskiego haftu tradycyjnego oraz krawiectwa inspirowanego kulturą ludową. Jej działalność obejmuje zarówno ręczne wykonywanie haftów, jak i edukację w zakresie tradycyjnego rzemiosła. Rodzina Czekanowskich brała udział jeszcze w złototkactwie grafa Potockiego i manufakturze tkackiej. Od tego czasu rodzina Czekanowskich przekazuje z pokolenia w pokolenie swoje umiejętności i tradycje rodzinne tkactwa haftu makatek ludowych, który można teraz spotkać w muzeach narodowych zarówno Polsce, jak i w Ukrainie.