Imieniny Gepperta

Imieniny Eugeniusza Gepperta
14.11.2015
godz. 15 – 17

W ramach projektu “Podwórko Gepperta” zapraszamy na kolejne wydarzenia na podwórku przy ulicy Ofiar Oświęcimskich oraz w galerii Mieszkanie Gepperta!
Już 14. listopada obchodzimy imieniny Eugeniusza i z tej okazji mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie w Galerii Mieszkanie Gepperta. Przy filiżance kawy lub herbaty i kawałku domowego ciasta będziemy rozmawiać o historiach zebranych podczas październikowych spotkań z sąsiadami Galerii i mieszkańcami pobliskich kamienic. Przygotowaliśmy też kilka atrakcji, w tym prezentację historii na temat podwórka oraz fotografii Eugeniusza Gepperta, które zebraliśmy podczas październikowych spotkań i warsztatów. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi stworzymy makietę podwórka i porozmawiamy na temat problemów, z jakimi zmagają się jego mieszkańcy. Dla dzieci przygotowaliśmy specjalny kącik, w którym będą mogły przenieść się w świat zabaw.
Liczymy na Państwa obecność!
Mieszkanie Gepperta
ulica Ofiar Oświęcimskich 1/2
50-069 Wrocław
www.mieszkaniegepperta.org

projekt: Aleksandra Staszewska
projekt: Aleksandra Staszewska

Więcej o projekcie “Podwórko Gepperta”:

Co łączy Galerię Mieszkanie Gepperta i mieszkańców podwórka przy ulicy Ofiar Oświęcimskich?
Sądzimy, że tym łącznikiem mogą być nie tylko mury kamienicy i przestrzeń podwórka, ale również postać Eugeniusza Gepperta. Bo choć dziś Mieszkanie Gepperta jest przede wszystkim galerią, dawniej było przestrzenią życiową, domem. Sam Eugeniusz Geppert to artysta, twórca wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, ale również człowiek, który tu mieszkał, dawny sąsiad. Ile jest osób, które jeszcze go pamiętają? A ile takich, które – choć mieszkają w najbliższym sąsiedztwie – nie wiedzą niczego ani o Eugeniuszu Geppercie, ani o Mieszkaniu Gepperta / galerii.

Celem działań podejmowanych na podwórku w najbliższych miesiącach (październik – grudzień), będzie tak zwana „miękka rewitalizacja”. Pragniemy stworzyć warunki do wzajemnego poznania się sąsiadów galerii Mieszkanie Gepperta i jej pracowników, rozpoznania problemów związanych z przestrzenią podwórka, zorganizowania małych sąsiedzkich kooperatyw. Przy okazji, realizowane przez nas małe działania animacyjne mogą oswajać mieszkańców ze sztuką współczesną oraz aktywizmem miejskim w przestrzeni publicznej. Naszym zamiarem jest również poznanie Eugeniusza Gepperta i jako sąsiada, i jako artysty. Z myślą o naszych sąsiadach, którzy nie są jeszcze naszymi odbiorcami, planujemy organizację otwartych spotkań sąsiedzkich w przestrzeni galerii / mieszkania Gepperta.

Projekt będzie się składał z kilku następujących po sobie działań. Zaczniemy od diagnozy lokalnej i działań animacyjnych w przestrzeni podwórka włączających w badania mieszkańców oraz okolicznych partnerów. Będziemy również poszukiwać osób, które pamiętają Eugeniusza Gepperta i czasy, gdy mieszkał przy ul. Ofiar Oświęcimskich. Na dalszych etapach projektu będą realizowane dyskusje/wykłady oraz warsztaty z szeroko rozumianego aktywizmu miejskiego/obywatelskiego w przestrzeni publicznej oraz w Mieszkaniu Gepperta. Finałem projektu będą imieniny Eugeniusza Gepperta zorganizowane w jego dawnym mieszkaniu, na które zaproszeni zostaną wszyscy sąsiedzi.
Naszym działaniom przyświeca przekonanie, że korzystając z bogatego rekwizytorium nauk społecznych, animacji kultury, sztuki współczesnej można wpływać na budowanie i rozwijanie deficytowego w polskiej społeczeństwie kapitału społecznego.

projekt: Aleksandra Staszewska
projekt: Aleksandra Staszewska