100 000 książek dla Gwinei

Wrocławianie pomogą w nauce czytania i pisania uczniom z Konakry

160217,7

32.0434%(160217,7pln z 500000pln)

Są takie książki, które mogą zmienić wszystko.
Nie mają zbyt wielu słów. Nie opowiadają niezwykłych historii o jeszcze bardziej niezwykłych bohaterach. Mało kto pamięta nazwiska ich autorów…

Tymi wyjątkowymi książkami są elementarze, z których w szkołach gwinejskich będą korzystać dzieci. To dzięki nim nauczą się czytać i pisać w kraju, który ma jeden z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie.

Choć w tym afrykańskim państwie jest obowiązkowa i darmowa edukacja, to tylko ok. 40% dzieci będzie kiedykolwiek chodziło do szkoły. Dlaczego? Ich rodziców nie stać na przybory szkolne, książki czy dojazdy. Mając do wyboru edukację dzieci a wyżywienie całej rodziny – wybierają to drugie.

Jednym z tych dzieci jest 10-letni Alfaomar, który przez niemal całe swoje dzieciństwo wychowywał się na ulicy, w dzień żebrząc o każdy pieniądz, by uniknąć kary od starszego brata, w nocy walcząc o kawałek miejsca do spania między innymi żebrzącymi na pobliskim targowisku.

Od czasu gdy trafił do sierocińca, poszedł do szkoły. Okazało się, że jest inteligentnym chłopcem i robi szybkie postępy w nauce.
W ciągu zaledwie 2 miesięcy nauczył się komunikować w miarę płynnie po francusku. Pomimo zaległości, dogonił już wielu uczniów w klasie, do której uczęszcza. Nie chce wracać na ulicę. Chce się uczyć dalej, by nie musieć się już nigdy więcej włóczyć, żebrać i uciekać.

1 podręcznik to koszt 5 zł i jednocześnie to wsparcie dla 5 uczniów, którzy dzięki niemu nauczą się czytać i pisać.

Dlatego prosimy Cię dziś o wsparcie i przekazanie darowizny na ten cel. Podaruj książkę, która może zmienić świat – świat gwinejskich dzieci, świat ich rodzin.

 

Dane do przelewu:

Fundacja Art Transparent
ul. Czereśniowa 10, 55-140 Żmigród
NIP 915-170-51-92
KRS 0000247340

Alior Bank
Konto: 24 2490 0005 0000 4600 2802 1548

Tytuł Światowej Stolicy Książki opuszcza Wrocław i przenosi się do gwinejskiej stolicy Konakry. Wraz z tytułem wrocławianie chcą przekazać też 100.000 elementarzy.

23 kwietnia 2016 roku, w dniu, w którym Wrocław rozpoczął kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz Zastępca Sekretarz Generalnej UNESCO Eric Falt, ogłosili, że Wrocław, we współpracy z UNESCO, przekaże następnej Światowej Stolicy Książki – stolicy Gwinei, Konakry 100 000 książek – elementarzy do nauki czytania.

Decyzja ta została podjęta z kilku powodów.

Gwinea jest krajem o jednym z najwyższych współczynników analfabetyzmu na świecie. To także kraj, którego mieszkańcy porozumiewają się w kilkunastu językach plemiennych, a oficjalnego języka państwowego, jedynego języka, w którym mogą się komunikować wszyscy mieszkańcy Gwinei, czyli języka francuskiego, dzieci nie poznają w domu, lecz uczą się dopiero w szkole. To wreszcie kraj, który do niedawna zmagał się z epidemią eboli, a wciąż zmaga się z traumą po tej tragedii. Decyzja o przyznaniu Konakry tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO była spowodowana i tym faktem, o czym informowała sekretarz generalna UNESCO Irina Bokova, mówiąc o próbie symbolicznego zdjęcia z Gwinei „klątwy eboli”.

Wrocław przekaże elementarze dzieciom z Gwinei w sposób systemowy, za pośrednictwem gwinejskiego Ministerstwa Edukacji i Walki z Analfabetyzmem. Mówimy o 100 000 egzemplarzy certyfikowanego francuskojęzycznego podręcznika dla pierwszoklasistów w Konakry. Klasyczny elementarz zostanie uzupełniony o kilkanaście polskich wierszy dla dzieci, przetłumaczonych na język francuski.

Możemy po prostu przekazać tytuł, ale chcemy zrobić coś dla Gwinei – mówi Karolina Bieniek z fundacji Art Transparent, która jest operatorem projektu – Chcemy podarować Konakry 100.000 elementarzy dla dzieci, które posłużą 5 kolejnym rocznikom. W ten sposób pomożemy więc 500.000 najmłodszych uczniom w Gwinei. Dzięki temu wsparciu będą mogli nauczyć się czytać i pisać.

W inicjatywę włączył się także Urząd Miasta Wrocławia – Okładka elementarza jest zaprojektowana przez jedną z wrocławskich uczennic, a instytucje miejsce włączają się w akcję zbiórki pieniędzy – dodaje Ewa Gołąb-Nowakowska, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą UM Wrocław – żeby wydrukować podręczniki potrzeba 500.000 zł., dlatego zachęcamy wrocławian do wsparcia akcji.

Ze względu na uruchomienie w Konakry nowej Biblioteki Narodowej i bardzo ograniczone zbiory, którymi dysponuje dotychczasowa niewielka placówka, Wrocław jako Światowa Stolica Książki UNESCO 2016 zaapeluje do mieszkańców miasta, mieszkańców miast zrzeszonych w Koalicji Miast Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, mieszkańców miasta partnerskiego Wrocławia – Lille oraz belgijskiego Mons – Europejskiej Stolicy Kultury 2015, a także, za pośrednictwem duszpasterstwa akademickiego, do studentów Paryża o przekazywanie na rzecz Konakry książek w języku francuskim, w celu stworzenia księgozbioru nowej Biblioteki Narodowej Gwinei.

Pracujemy również nad udostępnieniem polskiego programu do katalogowania zbiorów dla nowej biblioteki.

Każdy podręcznik to szansa dla kolejnych gwinejskich dzieci na zdobycie wykształcenia, które jest przepustką do lepszego życia. Zapewnienie podręczników dla 30 uczniów to koszt 30 zł.

Czas na działanie!

 

Harmonogram projektu:

 

23.04 – symboliczne przekazanie tytułu i elementarza

23.04 – 15.08 – zlecenie produkcji, druk i dystrybucja

6.02 – 15.09 – zbiórka pieniędzy i książek, zawarcie umów z partnerami oraz sponsorami

1.10 – przekazanie szkołom podręczników

Konkurs dla wrocławskich uczniów na projekt okładki elementarza dla dzieci z Konakry w Gwinei rozstrzygnięty!

W lutym 2017 Wrocław i Fundacja Art Transparent ogłosiły konkurs dla wrocławskich uczniów
na projekt okładki elementarza dla dzieci z Konakry w Gwinei.

W konkursie udział wzięli uczniowie wrocławskich szkół podstawowych z klas IV-VI, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Na 66 projektów okładki elementarza, wykonanych przez dzieci z wrocławskich szkół, oddano łącznie 774 ważne głosy. Zwyciężyła okładka przygotowana przez ucznia z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 19 przy ul. Januszowickiej.

Na zwycięskim projekcie przedstawione zostały mapy Polski i Gwinei, solidarny uścisk rąk ludzi z obydwu tych krajów, literki (symbol elementarza) i wrocławski ratusz (jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta).

Elementarzy, z których dzieci w Afryce będą się uczyć czytać i pisać, będzie aż 100 tys. Zostaną wydrukowane w ramach akcji „Książki do Gwinei”, którą prowadzi miasto Wrocław wraz Fundacją Art Transparent. Zbiórka na podręczniki dla gwinejskich uczniów trwa. Elementarze mają trafić do Konakry, stolicy Gwinei, która po Wrocławiu będzie piastować tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Przekazanie tytułu nastąpi 23 kwietnia tego roku, a podręczniki dzieci dostaną jesienią, z początkiem roku szkolnego.

Autorzy trzech okładek, które zdobyły najwięcej głosów internautów zostaną nagrodzeni całodziennymi karnetami rodzinnymi do aquaparku.

 

Akcję wsparli między innymi:

KOŁO MISYJNE, BIBLIOTECZNE I PCK ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. KARD. WYSZYŃSKIEGO W GOŁAWINIE

DOLNOŚLĄSKA IZBA GOSPODARCZA

RADA RODZICOW SP NR 34-ZSP NR 6, WROCŁAW

PRZEDSZKOLE NR 25 “SŁOWIAŃSKIE MALUCHY”, WROCŁAW

PRZEDSZKOLE NR 66 “BAJKOLANDIA”, WROCŁAW

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 98, WROCŁAW

PRZEDSZKOLE NR 92, WROCŁAW

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 90 IM. PROF. ST. TOŁPY, WROCŁAW

MŁODZIEŻOWY OŚRODEK SOCJOTERAPII NR 2, WROCŁAW

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 63, WROCŁAW

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 84, WROCŁAW

PRZEDZKOLE NR 36, WROCŁAW

KLASA 2D Z GIMNAZJUM NR 18, WROCŁAW

RADA RODZICÓW PRZY LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM NR IV, WROCŁAW

SKLEP ‘STENIA’ S.C. A.HELAK K.MATUS

KONSUL HONOROWY CHILE WE WROCŁAWIU

FIRA SP. Z O.O.

KONSULAT KRÓLESTWA NORWEGII WE WROCŁAWIU

BILLBIRD S.A.

POLSKA CERAMIKA OGNIOTRWAŁA ‘ŻARÓW’ SPÓŁKA AKCYJNA

FUNDACJA PRO MUNDO JUSTO

AKME Z. WIŚNIEWSKI SP. Z O.O.

KLUB ROTARIAŃSKI UL.RYNEK 5

CENTRUM DERMATOLOGII ESTE TYCZNEJ BAGŁAJ

ROPLA ELEKTRONIK SP. Z O.O.

KANCELARIA RADCY PRAWNEGO, WARSZAWA

GRUPA FINANSOWA EXPERT SP. Z O.O.

‘GLOBALLOGIC’ SPÓŁKA AKCYJNA

ECHO INVESTMENT

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 118, WROCŁAW

SZKOŁA PODSTAWOWA W NOWEJ WSI UJSKIEJ

SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 99, WROCŁAW

ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNO-ADMINISTRACYJNYCH IM. MARII DĄBROWSKIEJ,  WROCŁAW

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 73, WROCŁAW

GIMNAZJUM NR 23, WROCŁAW

GIMNAZJUM NR 25, WROCŁAW

PRZEDSZKOLE NR 117, WROCŁAW

TECHNIKUM NR 15, WROCŁAW

MOZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ PRACOWNIKÓW OŚ WIATY I WYCHOWANIA, WROCŁAW

WOOD SP. Z O.O.

BARENTS.PL SP. Z.O.O

GIMNAZJUM NR 21, WROCŁAW

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3, WROCŁAW

160217,7

32.0434%(160217,7pln z 500000pln)

ŚLEDŹ AKCJĘ NA FACEBOOKU!

 

Dane do przelewu:

Fundacja Art Transparent
ul. Czereśniowa 10, 55-140 Żmigród
NIP 915-170-51-92
KRS 0000247340

Alior Bank
Konto: 24 2490 0005 0000 4600 2802 1548

 

PARTNERZY: