Kim byś była, gdybyś była kim chcesz

wystawa Kasi Kmity

“Kim byś była,
gdybyś była kim chcesz”
Kasia Kmita

wernisaż: 16.12.2016, godz. 19.30
Mieszkanie Gepperta

Kodry, czyli prostokątne łowickie wycinanki z kolorowych papierów, niegdyś wieszane były w izbach wiejskich: na belkach, pod stropem, na ścianach między oknami i nad drzwiami. Dekoracje zwykle wykonywały kobiety. Kodry przedstawiały sceny z życia codziennego i świątecznego wsi (praca w gospodarstwie, wesela, chrzciny itp.).

Najnowszy projekt Kasi Kmity to opowieść o spełnieniu i samorealizacji. Podejmuje temat życia zawodowego współczesnych kobiet, które na co dzień łączą pasję z pracą: tworzą własne marki, zakładają swoje firmy czy po prostu realizują się zawodowo.
Cykl prac wykonanych w technice tradycyjnej wycinanki ludowej przedstawia wyjątkowe miejsca tworzone przez kobiety, wraz z całym szeregiem związanych z nimi rytuałów. W ten sposób powstaje portret współczesnej bizneswoman, ale i barwny obraz miejskiej codzienności z jej stosunkowo nowymi, ale już zakorzenionymi w naszej kulturze tradycjami.

Prace z serii “Kim byś była, gdybyś była kim chcesz” po wystawie w galerii Mieszkanie Gepperta będą prezentowane w formie podróżującej wystawy. Każda praca powędruje w miejsce, z którego artystka czerpała inspirację, przygotowując wycinankę. Będą to m.in. pracownia Jagi Hupało w Warszawie, “Warsztat Woni” Marty Gessler w Warszawie czy studio wellness “Wdech Wydech” we Wrocławiu.

kurator:
Anna Stec

wystawa: 16.12.2016—20.01.2017

Kasia Kmita jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 1996 r. uzyskała dyplom z malarstwa. Bierze czynny udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wielokrotnie nagradzana, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swojej twórczości posługuje się skrupulatnie dopracowaną formą wycinanki. W barwnych kompozycjach artystka zawiera spostrzeżenia na temat współczesnej kultury, trendów i stylu życia. Uważnie obserwuje przemiany zachodzące w społeczeństwie, analizuje pragnienia i mechanizmy rządzące zachowaniem i psychiką człowieka.

www.kasiakmita.com

wystawa realizowana w ramach cyklu “Wrocław: The Best Of”

kasia-kmita_kim-bys-byla

 

20.01.2017 (piątek)
godz. 17

Przy okazji wystawy “Kim byś była, gdybyś była kim chcesz” zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie i spotkanie autorskie z Kasią Kmitą.
Artystka opowie o tym, skąd czerpie inspiracje; dlaczego właśnie te a nie inne miejsca i postaci wybrała na temat swojej wystawy oraz kim by była, gdyby była kim chce…:)

“Kim byś była, gdybyś była kim chcesz”
kurator: Anna Stec
wystawa potrwa do 13. stycznia 2017
Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2 – domofon od podwórza

Z okazji Dnia Babci i Dziadka, w sobotę (21.01.2017) o godzinie 12 zapraszamy rodziców z dziećmi oraz dziadków z wnukami do Mieszkania Gepperta na warsztaty z tworzenia wycinanek. Zajęcia poprowadzi wrocławska artystka – Kasia Kmita.

Podczas warsztatów poznamy tajniki tworzenia tradycyjnych ludowych wycinanek.

Zapraszamy!

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Wszystkie materiały dydaktyczne (papiery, nożyczki itp.) zapewnia organizator.
Dzieci mogą brać udział w warsztatach pod warunkiem, że towarzyszy im dorosły opiekun, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo dziecka podczas zajęć.

Zapisy pod adresem: a.stec@arttransparent.org

miejsce: galeria Mieszkanie Gepperta

Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich ½, Wrocław
galeria czynna we wtorki, czwartki i piątki od 16 do 19

Sprawdź miejsce na mapie
Współpraca/Patroni: